Champost Rosenjord 54 x 50 Liter


Champost Rosenjord er en specialudviklet jordblanding til roser. Den består af komposteret hestemøg, halm, spagnum og vækst-ler. Jordblandingen tilfører roser naturlig næring gennem hele vækstsæsonen. Vækst-leret i jorden fungerer som et vandreservoir, der opsuger og frigiver vand efter plantens behov, hvilket mindsker fordampning og holder jorden fugtig længere. Rosenjorden kan anvendes direkte til plantning af potteroser og barrodsroser samt til dyrkning af roser i krukker. Jorden kan også bruges til at forny eksisterende rosenbede ved at løsne jorden omkring planterne og tilføre ny rosenjord. Leveres som palle med 54 sække á 50 liter.

Fragtfrit levering af BigBag til Jylland, Fyn og Sjælland samt brofaste øer. 
Leverings betingelser nederst i beskrivelse.

Læs hele beskrivelsen

3.500,00 kr.
Inkl. moms
Gratis levering

Anvendelse

Champost Rosenjord 50 Liter er en specialudviklet jordblanding til dyrkning af roser. Jordblandingen består af komposteret hestemøg og halm (Champost Jordforbedring), spagnum og vækst-ler. Denne kombination skaber optimale vækstforhold for roser med en langtidsvirkende gødningseffekt.

Jordblandingen kan bruges direkte til plantning af både potteroser og barrodsroser. Den er også velegnet til roser i krukker, hvor man kan skabe en rosenhave på terrassen. Ved at tilføje 5 cm vækst-ler i bunden af krukken skabes et effektivt dræn.

Eksisterende roser kan få fornyet vækst ved at løsne jorden omkring dem og tilføje Champost Rosenjord. Et afsluttende lag Champost Jordforbedring sikrer næringstilførsel gennem hele året.

Vækst-leret i jordblandingen fungerer som et naturligt vandreservoir. Moleret suger vand op og frigiver det efter plantens behov, hvilket mindsker fordampning og holder jorden fugtig i længere tid. Dette skaber et stabilt miljø for roserne uden brug af kunstgødning.

Den organiske gødning fra komposteret hestemøg frigives løbende gennem vækstsæsonen, så roserne konstant får tilført næring.

Vejledning

Ved plantning af roser bruges Champost Rosenjord direkte i plantehullet. Efter plantning anbefales det at topdække med 5 cm Champost Jordforbedring. Topdækningen tilfører ekstra næring, hæmmer ukrudt og frigiver næring langsomt over tid.

Ved plantning i krukker er det vigtigt at vælge frostsikre krukker med afløb. Læg 5 cm vækst-ler i bunden som dræn og plant roserne dybt, så podestedet er dækket af 5 cm jord.

Med Champost Rosenjord og topdækning af Champost Jordforbedring kan gødning undgås det første år efter plantning. Den organiske gødning i jordblandingen frigives løbende og giver roserne en stabil næringstilførsel.

For at forny jorden omkring eksisterende roser kan man hvert år løsne jorden og tilføje Champost Rosenjord. Dette giver roserne fornyet vækst og sikrer fortsat optimal næringstilførsel.

Vi tilbyder fragtfri levering af BigBag til Jylland, Fyn, Sjælland og alle brofaste øer.

Varerne leveres direkte fra vores leverandør med store lastbiler, som er udstyret med palleløfter.

BigBag bliver som udgangspunkt sat ved kantstenen eller på fortovet – placeringen vurderes altid af chaufføren ved levering.

Det er vigtigt at være opmærksom på, at chaufføren ikke kan løfte eller flytte varerne over hække, buske, kantsten eller lignende forhindringer.

Hvis BigBag skal leveres ind ad en indkørsel eller mindre vej, kræver det:

  • Et fast og stabilt underlag (fx asfalt eller fliser)
  • Minimum 4 meters frihøjde
  • Minimum 4 meters kørebredde

Til kolonihaver leveres BigBag som standard til den fælles parkeringsplads. Det skyldes, at lastbilerne ikke kan komme gennem de smalle stier og gange ind til de enkelte haver.

Champost 401

Du vil eventuelt også synes om

Alternativer