Kaprifolie Red World - Lonicera japonica Red World

Kaprifolie Red World - Lonicera japonica Red World


Kaprifolie Red World, er en klatreplante, der kan vokse op til 4 meter i højden. Den blomstrer i maj og juni med rosa blomster, der har en hvid-gul indre. Denne plante trives både i solrige og halvskyggede områder og kan plantes i almindelig havejord. Kaprifolie Red World er velegnet til brug som klatreplante på hegn, pergolaer eller andre understøttende strukturer i haven.

Læs hele beskrivelsen

99,00 kr.
Inkl. moms

Mængderabat

Antal Rabat Pris
5 5% 94,05 kr.
10 10% 89,10 kr.
25 15% 84,15 kr.
  • Blomsterfarve: Rosa med hvid-gul indre
  • Blomstringsperiode: Maj-juni
  • Højde: Op til 4 meter
  • Solforhold: Sol-havskygge
  • Jordforhold: Almindelig havejord
  • Botanisk navn: Lonicera japonica Red World

Blomster og blade

Kaprifolie Red World bærer rosa blomster med en hvid-gul indre, der blomstrer i perioden maj til juni.

Anvendelse i haven

Kaprifolie Red World kan anvendes som en klatreplante i haven. Den kan vokse op ad hegn, vægge eller pergolaer og skaber derved en grøn struktur.

Vækstforhold

Denne plante trives i både sol og halvskygge og foretrækker almindelig havejord. Den kan vokse op til 4 meter i højden og kræver en passende støtte til at klatre.

Plantevejledning

Ved plantning af Kaprifolie Red World anbefales det at forberede jorden med organisk materiale for at fremme en sund vækst. Planter bør placeres med tilstrækkelig afstand for at sikre, at de har plads til at vokse.

Pasning

Kaprifolie Red World bør beskæres i det tidlige forår for at fremme ny vækst og opretholde en ønsket form. Det er fordelagtigt at tilføre organisk gødning for at styrke plantens vækst i løbet af vækstsæsonen.


Lokation: H3

Bemærk venligst, at ikke alle planter er på lager i butikken på Kridtvej.

Slyng
3 Varer

Du vil eventuelt også synes om

Alternativer