Vandperler Gul - 10g
Vandperler i gul farve leveres i pakninger på 10 gram. Disse små gelperler absorberer vand og udvider sig betydeligt i størrelse når de kommer i kontakt med væske. Perlerne kan anvendes som voksemedium til orkideer, hvor de giver planterne adgang til fugt samtidig med at de sikrer god dræning omkring rødderne. De fungerer også som dekorativt element i vaser og skåle, hvor de tilføjer farve og tekstur. Perlerne kan genbruges flere gange ved at lade dem tørre og derefter tilføje vand igen.
Varebeskrivelse
Vandperler Gul er små absorberende perler, der udvider sig betydeligt, når de kommer i kontakt med vand. Perlerne starter som tørre granulater og forvandler sig til geléagtige kugler efter vandoptagelse. De fungerer som vandreservoir og afgiver gradvist fugt til omgivelserne.
Produktet leveres i en 10 gram portion, som giver et betydeligt volumen efter hydratisering. Perlerne kan genbruges flere gange ved at lade dem tørre og derefter tilføje vand igen.
- Farver: Gul
- Materiale: Absorberende polymer
- Anvendelse: Orkidépleje, dekorationsformål og aktiviteter