Lestryger Dobbeltsidet med slibesten på træskaft
Dobbeltsidet lestryger med træskaft på 41 cm, udstyret med Slibesten (smergel) på begge sider til slibning af le og segl. Træskaftet har et udformet håndtag, der giver et stabilt greb under brug. Slibemateriale (Smerglen) på begge sider af strygeren muliggør en jævn skærpning af æggen og forlænger samtidig redskabets anvendelsestid. Ved at bruge lestrygeren regelmæssigt holdes leens æg skarp, hvilket letter arbejdet ved slåning. Redskabet er udformet til at kunne anvendes af både højre- og venstrehåndede brugere.
Anvendelse
Lestrygeren med dobbeltsidet slibemateriale (smergel) bruges til at skærpe æggen på leer og segl. Den dobbeltsidede slibeflade giver mulighed for at bruge begge sider af værktøjet, hvilket forlænger dets levetid. Træskaftet måler 41 cm i længden og er formet med et ergonomisk håndtag, der giver et stabilt greb under brug.
Vedligeholdelse af redskaber
Ved at bruge lestrygeren kan man opretholde en skarp æg på leer og segl. Dette gør skærearbejdet lettere og mere præcist. Værktøjet kan anvendes direkte i marken eller haven under arbejdet, så redskaberne holdes skarpe gennem hele arbejdsprocessen.
Anvendelsesteknik
Lestrygeren føres langs leens æg med jævne bevægelser. Det ergonomiske håndtag mindsker belastningen af hånden under længere tids brug. Den dobbeltsidede smergelflade giver mulighed for at skifte side, når den ene side er blevet slidt.
Vedligeholdelse og Opbevaring
Lestrygeren kræver minimal vedligeholdelse. Efter brug kan den aftørres og opbevares tørt. Smergelfladerne holder sig funktionsdygtige i lang tid ved korrekt brug og opbevaring.
Lokation: X40