Skærmsølvblad - Færdighæk klumpplanter

Skærmsølvblad - Færdighæk klumpplanter


Aktive filtre

  • Sølvblad - Færdig Hæk 100 cm. - Elaeagnus ebbingei

    429,00 kr.

    Sølvblad er en stedsegrøn busk, der vokser opret med vaseformet vækst og når en højde på 2-3 meter. Planten kan anvendes som enkeltstående busk eller formes til hæk. Bladene har en grå underside, som skaber kontrast til den grønne overside. I oktober fremkommer hvide, duftende blomster. Senere udvikles spiselige bær, som dog kan have en bitter smag. Sølvblad trives i sol og halvskygge og foretrækker sandblandet havejord. Som hybrid har planten god hårdførhed under danske klimaforhold.

  • Sølvblad - Færdig Hæk 125 cm. - Elaeagnus ebbingei

    504,00 kr.

    Sølvblad er en stedsegrøn busk, der vokser opret med vaseformet vækst og når en højde på 2-3 meter. Planten kan anvendes som enkeltstående busk eller formes til hæk. Bladene har en grå underside, som giver planten sit karakteristiske udseende. I oktober fremkommer hvide duftende blomster, efterfulgt af spiselige bær, som dog kan have en bitter smag. Sølvblad trives i sol og halvskygge og foretrækker sandblandet havejord. Som hybrid har den god vinterhårdførhed under danske klimaforhold.

  • Sølvblad - Færdig Hæk 150 cm. - Elaeagnus ebbingei

    504,00 kr.

    Sølvblad er en stedsegrøn busk, der vokser opret med vaseformet vækst og når en højde på 2-3 meter. Planten kan anvendes som frittstående busk eller formes til hæk. Bladene har en grå underside, som skaber et flot kontrast. I oktober fremkommer hvide, duftende blomster. Senere udvikles spiselige bær, som dog kan have en bitter smag. Sølvblad trives i sol og halvskygge og foretrækker sandblandet havejord. Som hybrid har den god hårdførhed og tilpasser sig forskellige voksesteder.